Magic Slim Tayt Türkiye Bilgi Sitesi – Sipariş Alınır Ürün Görseli

Koşarken kaç kalori yakarız?

Genel bakış

Özellikle spor yapmak veya spor salonunda takılmak isteyen biri değilseniz, koşu kardiyonunuzu almak için harika bir yoldur. Kendi başınıza yapabileceğiniz bir etkinliktir ve kaliteli ayakkabılar dışında herhangi bir özel ekipman satın almanızı gerektirmez.

Koşmanın sizin için iyi olduğunu biliyoruz. Ancak bu ter atışı, kaç kalori yakmanıza yardımcı oluyor? Bu cevabın sana bağlı olduğu ortaya çıkıyor; özellikle ne kadar tartın. Ne kadar fazla tartarsanız, kalori yakıcınız o kadar yüksek olur.

Okuduğunuz kaç kalori yaktığını öğrenmek için okumaya devam edin ve egzersiz rutininizde nasıl çalıştıklarınızı öğrenin.

Mil başına yakılan kalori

Daniel V. Vigil, UCLA’daki Sağlık Bilimleri Associate Clinical Professor David Geffen Tıp Fakültesi Dr. Daniel V. Vigil’e göre, bir kilometre içerisinde yakılan kalorilerin genel bir tahmini yaklaşık 100 kaloridir. Bununla birlikte, bu standart sayı kişiye göre değişir. Vücut ağırlığı önemli bir faktördür.

Egzersiz Amerikan Konseyi tarafından hazırlanan bir tabloya göre 120 kiloluk bir kişi dakika başına 11.4 kaloriyi yakıyor. Yani o kişi 10 dakikalık bir kilometreye koşarsa, 114 kaloriyi yakarlar. Bu kişi 180 kilo ağırlığındaysa, kalori yakımı dakikada 17 kaloriye çıkar. 180 kiloluk koşucu aynı 10 dakikalık mil boyunca 170 kaloriyi yaktı.

Vigil, “Ne kadar hızlı koşarsanız çalışsın, oldukça kararlı bir sayı” diyor. “Eğer bir saatte 400 kalori yakmak isterseniz, yavaşça 15 dakikalık bir hızla dört mil yürüyün. Aynı 400 kaloriyi 30 dakika sonra yakmak isterseniz, 7 milisaniyelik 30 saniyelik tempoda dört mil çalıştırabilirsiniz. ”

Bu iyi haber, çünkü teknik olarak kalori yakmak söz konusu olduğunda hız konusunda endişelenmenize gerek yok. Daha yavaş bir yerde çalıştırmak isterseniz, aynı kalorileri daha uzun süre çalıştırarak yazabilirsiniz.

Daha fazla kilo alan insanlar mil başına daha fazla kalori yakarlar, çünkü Dr. Vigil’e göre, “Daha büyük bir vücudu belirli bir hızda eşdeğer mesafeye taşımak daha fazla enerji alır.”

Egzersiz yaparken enerji kullanırsın. Bu enerji kalorilerle beslenir. Bir pound 3,500 kaloriye eşittir. Hedefiniz haftada 1 pound kaybetmekse ortalama günde günde aldığınıza göre ortalama 500 ila 1000 daha fazla kalori yakmanız gerekir. Sağlıklı bir diyet planınız olması da önemlidir, çünkü ekstra bir çerez (veya dört), bir çalışma sırasında yaktığınız bu kalorileri kolayca geri alabilir.

Ağırlığın yoğunluğundan daha fazla olması, çalıştırma esnasında yakılan kaloriyi belirlerse de yoğunluk bir rol oynar, kaç kere çalıştırıldıktan sonra yakmaya devam edersiniz. Egzersiz ne kadar yoğun olursa o egzersize geri dönen oksijen tüketilir. Buna post-egzersiz oksijen tüketimi (EPOC) adı verilir ve bir günde yakılan toplam kaloriyi önemli derecede etkileyebilir.

Neden koşu senin için iyi

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, orta yoğunlukta aerobik aktivite en az 150 dakika veya sağlığını korumak için haftada, yüksek yoğunluklu aerobik aktivite 75 dakika önerir. Koşu, hızınıza ve fitness seviyenize bağlı olarak yüksek yoğunluk kategorisine düşebilir.

Kaloriyi yakmanıza ve sağlıklı bir kilo vermenize yardımcı olmanın yanı sıra, koşu ve diğer egzersiz diğer avantajlara sahiptir.

  • Kalp rahatsızlığı riskini azaltmak için kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürme
  • Osteoporoz riskini azaltmak
  • Depresyon ve kaygı belirtilerinin iyileştirilmesi
Başlamak

Çalıştırmaya yeni başladıysanız, bedeninizi içine çekmeniz gerekecek. Bir egzersiz planına başlamadan önce, özellikle kronik sağlık koşullarınız varsa doktorunuzla konuşun.

Yaralanma riskini taşımadan çalışabilmek için doğru ayakkabılara ihtiyacınız var. Koşu ayakkabıları, düzenli yürüyüş, tenis aerobik veya basketbol ayakkabıları farklıdır. Özellikle iyi bir destek sağlamak ve bir çalışma sırasında ayak ve diz ağrısı önlemek için tasarlandılar. Piyasada birçok farklı ayakkabı stili var. Ayaklarınıza en uygun ürünü bulmak için farklı markalar deneyin. Koşu alanındaki bazı mağazalar ayakkabılarını bir koşu bandında mağazada test etmenize izin verir. Doktorunuz ya da eğitmeniniz, koşu ayakkabıları için nelere dikkat etmeniz gerektiğini doğru yönde yönlendirmenize yardımcı olabilir.

Ayakkabıları aldıktan sonra, antrenmana başlamanın zamanı geldi. İyi bir genel plan, tempolu bir yürüyüşle başlayıp egzersiz programına çalışma aralıkları eklemeye başlamaktır. Örneğin, beş dakika boyunca hızlı bir şekilde yürüyebilir, sonra 45 saniye boyunca yavaşça ilerleyebilir ve bunu birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Her egzersiz, dayanma gücünü arttıracak ve yakında bütün mili sürdürebileceksin.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )